Ruch Światło - Życie

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.
Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

"Foska"
Znakiem Ruchu Światło-Życie jest starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Struktura ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła Małe grupy do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz - rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 - 27 II 1987).

Ksiądz Franciszek Blachnick

Ojciec Franciszek Blachnicki
Urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku w wielodzietnej rodzinie. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnowskich Górach, będąc bardzo aktywny w harcerstwie. Maturę zdał w 1938 roku.

Brał czynny udział w kampanii wrześniowej, a po kapitulacji podjął działalność konspiracyjną. W marcu 1940 r. ujęty przez gestapo w Zawichoście i aresztowany, został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przebywał tam z numerem 1201 przez 14 miesięcy, z tego 9 miesięcy w karnej kompanii, a przez blisko miesiąc w bunkrze. W marcu 1942 roku w więzieniu w Katowicach został skazany na karę śmierci przez ścięcie za działalność konspiracyjną przeciw Rzeszy Niemieckiej. Po prawie 5 miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku zostaje uwolniony.

W latach 1942 - 45 przebywa w różnych niemieckich obozach i więzieniach.
W czasie pobytu na oddziale skazańców dokonało się jego cudowne nawrócenie na osobową wiarę w Chrystusa połączone z decyzją oddania swego życia na Jego służbę.

Po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a po jego ukończeniu 25 czerwca 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Już od pierwszych lat pracy duszpasterskiej szczególną uwagę przywiązywał do pracy w małych grupach, począwszy od Oazy Dzieci Bożych aż po metodę 15 dniowych rekolekcji przeżyciowych nazwanych później Oazą Żywego Kościoła. W ten sposób powstał ruch, zwany dziś Ruchem Światło Życie.

Ruch ten rozwinął się mimo wielorakich trudności w Polsce, a także na Słowacji, w Czechach, a nawet w Boliwii. Z inspiracji ks. Blachnickiego powstawały też nowe inicjatywy, które były odpowiedzią na znaki czasu, m.in. Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Stan wojenny zastał w 1981 roku ks. Blachnickiego poza granicami kraju. Osiadł w 1982 roku w ośrodku polskim „Marianum” w Carlsbergu w Niemczech. Tam też zmarł 27 lutego 1987 roku.

Wieloraka działalność i służba Kościołowi i w Kościele, budzenie i ożywianie zaangażowania świeckich, zmaganie się o trzeźwość Narodu, troska o młodych i rodziny, uczyniły ks. Franciszka Blachnickiego niezwykłym świadkiem wiary. Stał się on bowiem głosem, który wzywał wszystkich świeckich, by na co dzień żyli tajemnicą Kościoła.

Krościenko nad Dunajcem
W Krościenku nad Dunajcem znajduje się Centrum Ruchu Światło - Życie.
Chrystus Sługa

1. Kaplica Chrystusa Sługi
Samo serce Centrum Światło-Życie. Członkowie Ruchu chcą naśladować postawę Chrystusa, który przyszedł, aby służyć (por. Flp 2,5-11). Kaplica została zaprojektowana w sposób, który przypomina tę ważną prawdę.


Namiot Światła
2. Namiot Światła
Słowo Boże jest naszym światłem. Symbolika tego budynku nawiązuje do tej prawdy. Nasz Bóg jest Bogiem żywym, który przemawia do nas i kieruje nas ku właściwej drodze.

Niepokalana


3. Statua Niepokalanej, Matki Kościoła
Niepokalana pokazuje nam, jak iść za Chrystusem. Ona jest Matką Kościoła. Ona jest także Matką nowego życia, dlatego jej figura stoi przy źródle – widzimy tu symbolikę wody, źródła życia (por. J 4,5-26). Tutaj w 1973 roku Karol Wojtyła, arcybiskup krakowski (późniejszy Jan Paweł II), poświęcił Ruch Niepokalanej, Matce Kościoła.

4. Wieczernik Jana Pawła II
   Wieczernik Jana Pawła II
Został on zbudowany na zboczu Kopiej Górki jako amfiteatr. Powstał w 1979 roku, tuż przed pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski jako miejsce ewentualnego spotkania oazowiczów z Ojcem Świętym. Papież nie odwiedził wprawdzie Krościenka, ale od tego czasu wieczernik służy jako miejsce spotkań i otwarta kaplica dla grup oazowych, które przyjeżdżają do Centrum Światło-Życie. Słowem wieczernik określa się nie tylko salę, w której Jezus spożył Ostatnią Wieczerzę z uczniami, ale także miejsce, gdzie byli zgromadzeni uczniowie podczas zesłania Ducha Świętego.

Grób sługi Bożego ks. F. Blachnickiego
5. Kościół Dobrego Pasterza
Nowy, dwupoziomowy kościół parafialny w Krościenku. Od 2001 roku kaplica znajdująca się w krypcie jest miejscem spoczynku sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.





Źródło: www.wruchu.oaza.pl