niedziela, 2 marca 2014

"Dialogi w katedrze" - 21.02.2014

21 lutego wspólnota oazowa z Radogoszcza wybrała się do Katedry na „Dialogi w katedrze”, które dotyczyły poszanowania ludzkiego ciała i godności.
Arcybiskup zapoczątkował spotkanie od podzielenia się ogromną radością spotkania Ojca Świętego, Franciszka podczas audiencji w Rzymie. Wstępem do Dialogów okazała się być inscenizacja grupy młodych ludzi, fantastycznie obrazująca nam działanie szatana i uwikłanie człowieka w grzechu. Ludzie zgromadzeni w świątyni z ogromnym zafrasowaniem na twarzy wysłuchiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczących sfery bardzo intymnej w naszym życiu jaką jest ciało ludzkie.

Arcybiskup przedstawiał nam zagadnienia dotyczące naszego życia. W dobie ery emanującej erotyzmem, szczególnie skierowanym na młodą osobę, temat poszanowania ludzkiego ciała jest bardzo ważny. Przykłady z życia wzięte, które przedstawił nam Arcybiskup ukazywały nam Prawdę i Drogę. Były to niejako drogowskazy, z których naprawdę warto skorzystać.

Arcybiskup poświęcił dużą część na temat grzechu w naszym życiu ,który zniekształca naszą osobowość, powoduje zamknięcie na drugą osobę i przede wszystkim zamknięcie na Jezusa, który jest jedynym Uzdrowicielem człowieka grzesznego.
Godność, jedno z haseł tej konferencji stało się głównym punktem przemowy. Arcybiskup pięknie mówił o godności, która musi istnieć w naszym życiu jeżeli chcemy być prawdziwie kochanym i kochać („kochać bliźniego jak siebie samego”). Godność jest niejako warunkiem zachowania miłości do siebie i do innych.

Pytania zadawane Arcybiskupowi o takie sprawy jak bezpruderyjne ataki na młodzież poprzez Internet i inne formy takie jak „gender” wzbudziły poruszenie wśród uczestników, którzy zastanawiali się jak wyjść z opresji grzechu ,gdy jest on w dzisiejszych czasach tak bardzo propagowany wśród młodzieży. Arcybiskup mówiąc o tym odniósł się znów do godności, czyli bycia na podobieństwo Boga.”Tak jak ja jestem święty i wy bądźcie”. Grzech jest krzywdą wyrządzoną miłości, Miłości, którą jest sam Bóg. Trwanie w grzechu jest oddzieleniem od Boga, jest powolnym procesem obumierania duszy, ale nawet w czasie grzechu  musimy być zwróceni w stronę Boga ,który w swoim miłosierdziu wybacza. Czym bowiem byłaby miłość bez wybaczenia?!

„Dialogi w katedrze” na pewno na długo pozostaną w nas, ponieważ były unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, a przede wszystkim poruszały tematu, który jest bardzo dla nas istotny.

Oczywiście zapraszamy młodzież do wybrania się z naszą Wspólnotą na Dialogi następnym razem, a Bogu dziękujemy za ten pięknie spędzony czas i za wspaniałego Arcybiskupa, jakim nas obdarzył!